בבית המשפט

יצוג משפטי

יצוג בבית משפט לתעבורה

 

אם להאמין לשייקספיר, ויליאם, הרי שכולנו שחקנים והעולם במה, ובמקרה של עורך הדין - האולם. לגבי עורך דין העוסק בליטיגציה, הרי שהדבר נכון שבעתיים, כמעט כל יום, ולעיתים כל היום. מאחוריך אולם מלא קהל, מצידך האחד לקוח בוחן, מצידך האחר יריב המקשה עליך ככל שיוכל, ומולך מבקר לבוש גלימה המגיב ומעיר בזמן אמת גם לתוכן וגם לסמנטיקה. לכל מילה, לכל ניואנס. קהל קשה. לא בכדי עורך הדין 'מופיע' בבית המשפט. למרות שדווקא השופט הוא היושב על הבמה, אתה הוא השחקן.

 

במסגרת הופעתו זו נדרש עורך הדין לשכנע את השופט באמיתות דבריו ובצדקת טיעוניו, זאת על פי רוב בידיים חשופות וללא אמצעי עזר. עוד נדרש עורך הדין לחקור עדים ולחלץ מהם את התגובות המדוייקות הנדרשות לו כתמיכה לטיעוניו. לרשות השחקן בתיאטרון עומדים מגוון כלים המסייעין לו 'להכנס לדמות'. תפאורה, תלבושות, מוזיקה – כולם יוצרים אוירה המתאימה לסצינה ולדמות. עורך הדין צריך להחליף דמויות ומצבי רוח, הכל בכוחות עצמו וללא עזרה. להיפך. ההזדמנות להרשים את הקהל עשויה להיות חד פעמית וחורצת גורל. הכישלון לרוב אינו בר תיקון. 

עורכי דין רבים אינם משכילים להבין כי הגוף מדבר לא פחות מהפה, ולעיתים אף יותר. בכל רגע נתון משדר הגוף אינסוף מסרים, גלויים וסמויים, ואשר נקלטים ומפורשים על ידי הצופה בו, בעיקר באופן בלתי מודע. טון הדיבור, מבע הפנים, זקיפות הקומה, מידת התקיפות. אופי השאלה ואופי הפנייתה חשובים לא פחות מתוכנה. לכל מרכיב ומרכיב כאמור תפקיד חשוב בהצגה, וכולם גם יחד מצטרפים לכדי מצג הבונה את הנרטיב של התיק בעיני הצופים כולם, וצופה אחד חשוב במיוחד - כבודו. זה המקום לציין כי הטוב שבשחקנים אינו בהכרח עורך דין טוב. ברור כי ראש וראשון על עורך הדין להיות בקי בתחום המשפט הרלוונטי, בחקיקה, בפסיקה ובחומר התיק. היכרות מוקדמת עם כל הנפשות הפועלות ועם אופיין האישי והמשפטי חשובה לא פחות אף היא. גם הניסיון המקצועי חשוב, ועל פי רוב הינו מעלה ביחס ישר גם את מידת הבטחון העצמי המופגן באולם. 

 

יצוג בבית משפט בענייני עבירות תעבורה

 

כאשר מדובר בעבירת תעבורה, המקרים מגיעים לא מעט פעמים לדיון בבית המשפט. זאת משום שהרבה פעמים מדובר בסכנת חיים של ממש, גם אם לא נפגעו אנשים בפועל. כל צד בתביעה צריך לשכור עורך דין המתמחה בתחום שנקרא בעגה המקצועית ליטיגציה, היינו – ייצוג בבתי משפט, ולקוות שהאחרון יצליח להשיג את התוצאות הרצויות מבחינתו. כמובן שכמו בכל דיון כל מקרה נדון לגופו, ופסק הדין מוחלט על פי דברי שני הצדדים והראיות שהם מצליחים להביא. השופט משקלל את הדברים ששמע וראה ופוסק את דינו של הנאשם. פסק הדין יכול לנוע מזיכוי מוחלט, דרך פסילת רישיון ועד לעונש מאסר בפועל למשך שנים ארוכות, כשמידת העונש תלויה בעיקר בחומרת העבירה, אולם גם בדרך בה בוחר הנאשם להתנהג (אם הביע חרטה או לא ועוד).

 

 

באילו עבירות תעבורה יש צורך בייצוג משפטי?

 

למעשה, כל עבירת תעבורה יכולה להגיע להתדיינות בבית משפט, מכיוון שלנאשם יש זכות לערער על כל דו"ח שרושם לו שוטר. בין העבירות המשתייכות לקטגוריה:

 

 

- נהיגה בשכרות

- נהיגה בפסילה

- תאונת דרכים

- מהירות מופרזת

- שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה

- אי חגירת חגורת בטיחות

 

עו"ד דודי דויטש מתמחה בתחום של עבירות תעבורה ועד היום ייצג מאות לקוחות שזוכו מעונש או שעונשם הוקל במידה רבה. נסיונו רב השנים של עו"ד דויטש מאפשר לו לנהל את המשפט בצורה המקצועית ביותר ולעמוד מול השופטים עם כל החומר הדרוש להוכחת חפותו של הלקוח או לכל הפחות, להוכחת העובדה שה"עובדות" והראיות לכאורה שמוצגות על ידי התביעה נאספו שלא על פי החוק.